Sevda Çağdaş
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

(Raperin Dicle)
20 Nisan 1987 - 25 Haziran 2016

Sevda Çağdaş

Raperin Dicle, 25 Haziran 2016'da Minbiç'te politik islamcı faşist DAİŞ'e karşı yürütülen özgürleştirme hamlesinde ölümsüzleşti.

Özgürlük mücadelesine genç yaşta katılır. İlk bağ kurduğu grupta Kürt Ulusal Özgürlük sorunu ve kadın özgürlük mücadelesi konularındaki farklı görüşleri nedeniyle kopuşur. MLKP'nin eylemini izler, basını ve yayınlarını takip eder, inceler. Parti saflarına katılarak mücadele yürütmeye karar verir.

Üniversite 2. sınıfta okulu bırakır, profesyonel devrimci olarak devrim ve sosyalizm mücadelesine katılır. Kürdistan'ın Wan, Amed, Dersim, Antep ve Erzincan illerinde devrimci parti çalışması yürütür. 2006 ve 2012'de iki kez gözaltına alınır ve tutuklanır. 6-8 Ekim Kürdistan serhildanında kurşunla yaralanır. Ama o, mücadelesini ve direnişini büyüterek sürdürür.

Sevda Çağdaş, 20 Nisan 1987'de Sivas Hafik ilçesinde doğdu. Kürdistan doğumlu bir Türk-Alevi olarak Rojava'ya gider. Rojava topraklarında devrime dokunma, devrime katılma, devrimin inşası ve savunmasında yer alır. Şehit Serkan Taburu'nda savaşçı ve tim komutanı olarak savaşır. Bir dönem, Enternasyonal Özgürlük Taburu'yla birlikte Siluk alanında öncephe mezilerinde kalır.

10 yıllık bir devrimci hayatın öznesi olur. KGÖ üyesi olarak yönetici görevler üstlenir. 22 yaşında MLKP üyesi olur.

Raperin yoldaş, sürekli gülen yüzü, çoşkulu sevinci, sade ve mitevazi duruşu, emekçiliği ve en önde olma iradesi ile zihinlerde iz bırakır.

Türk halkımız ve kadınların onurlu öncü savaşçısı olarak sonsuzluğa yürür.

Raperin yoldaşın 'her alanda, her cephede ileri!' çağrısına yanıt olacağız.