Özkan Tekin
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

 Özkan Tekin
1979-10 Aralık 2000

Özkan Tekin yoldaş, işçi sınıfının içinden gelmiş ve 21 yaşında genç bir komünist olarak görev başındayken yoldaş fedakarlığıyla, kavga kuşağının uslanmaz bir yıldızı olmuştur.
10 Aralık 2000'de saat 03.00'da hücre saldırısının sertleştiği bir dönemde, hem hücre saldırısını püskürtmek ve hem de yine ölüm hücresi saldırısı için bedenini siper ederek 22 Kasım'da şehit düşen Ahmet Metin Koyuncu yoldaş anısına, Okmeydanı'ında yazılama faaliyeti yürütürken yoldaşlarıyla birlikte, devletin katliamcı, infazcı saldırısına maruz kalmıştır. Yoldaşımız, faşizme karşı kavgada militanca çatışarak ve yoldaşları için kendini feda ederek şehit düşmüştür. Özkan yoldaş, faşist devletin kolluk güçleri tarafından yargısız infaz edilerek katledilmiştir. Parti onu, MK kararıyla MLKP onur üyesi yapmıştır.
Özkan yoldaş, bir proleter olarak işçi sınıfının öncü partisinin çağrılarını rehber edinmiştir. O, her eylemden sonra, eylem yerinden ayrılan son kişi olurdu. Böylece yoldaşlarının güvenliğini almış ve güvenli bir şekilde eylemden çekilmiş olurlardı. Bu konuda iç disipline son derece önem verirdi. Yoldaş, Ulucanlar, Burdur ve Bergama cezaevlerine yapılan saldırıların daha büyük katliamların habercisi olduğunu ve devletin devrimcileri sınadığını söylüyor ve bu yüzden, buna karşı daha büyük ve güçlü eylemler yapılmasını öneriyordu. Özkan yoldaş 19 Aralık katliamında aramızda değildi ama bunu önceden görenlerden biriydi.
Özkan yoldaş, işçi sınıfının bağrından gelen ve komünist önderi Süleyman Yeter'in öğrencisi, silahlı çatışmada katledilen Kızıl Müfreze komutanı Ali Haydar Göçer'in ve dayısı Zeynel Yeşil yoldaşların ekolündendi. Kısacık yaşamına ve üç yıllık komünistlik hayatına çok şey sığdırmıştı.
Ey uslanmaz çocuk, sevdana, o büyük randevuya, kan ve ateş içinde bir kanlı şafakta varacağız. Hiçbir alçaklık, hain pusu, sınıf kinimiz karşısında hesapsız kalmadı, kalmayacak.
Seni unutmadık, unutmayacağız!