Erkut Direkçi
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

 Erkut Direkçi
26 Ocak 1973-12 Aralık 1997

Erkut Direkçi, 26 Ocak 1973'de Ankara'da doğdu. Devrim ve sosyalizm mücadelesi ile 1989'da tanıştı.
Erkut, güleryüzlülügü, devrimci iyimserliği, insanlarla kolaylıkla sıcak bağlar kurma özelliği ile öne çıkan bir genç komünistti. Önemli bir yönü de, çok yönlülüğü, edebiyattan bilime dek yaşamın bir çok alanına ilgi duyması ve üretimlerde bulunması idi. Bu niteliği ile tektipleştirilmeye çalışılan gençlik kitlelerine örnek olan bir devrimciydi.
Erkut, devrimde, devrimci yaşamda ısrarıyla öne çıktı. "Izdırap ayları" olarak bahsettiği, partiyle bağlarının koptuğu dönemlerde, tek başına parti gibi çalıştı.
Yaşamın çeşitli alanlarıyla devrimci tarzda ilişkilenmesini bildi. Altı Nokta Körler Derneği'nde devrimci muhalefeti örgütledi. Erkut, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken, öğrenci gençlik mücadelesinde önder özellikleriyle göze çarpıyordu.
Erkut yoldaş, 1995'deki Türk-İş mitinginde gözaltına alınarak, başı dik çıktığı 15 günlük işkenceli sorguların ardından tutsak düştü.
96 Ölüm Oruçları sürecinde, Süresiz Açlık Grevi esnasında kanser hastalığına yakalandı. Ağır hastalığına rağmen tahliye edilmeyerek tedavi olması engellendi. Tahliye olduğunda ise hastalığı oldukça ilerlemişti. Tedavi amacıyla yurtdışına çıkan Erkut, mücadelesine orada da devam etti. hastalığı karşısında gösterdiği direngenlik, doktorlarını bile şaşırttı.
Erkut yoldaş tedavi gördüğü Avrupa'da 12 Aralık 1997'de ölümsüzleşti.