Hapishanede, Rojava'da, Dersim'de Başeğmez Yılmaz Savaşçı Komutan Taylan Kutlar Ve Hıdır Çallı Yoldaşlar Ölümsüzdür!
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

10 Temmuz 2019 Dersim/Ovacık'da sömürgeci faşist Türk devletinin düzenlediği hava saldırısında MLKP/FESK Dersim Kır Gerilla Birliğinin komutanı Taylan Kutlar (Adil Yıldırım) ve Hıdır Çallı (Özkan Aslan) yoldaşlar üç PKK'li siper yoldaşımızla birlikte şehit düştüler. Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı yoldaşların kahramanca direnişlerini ve mücadelelerini selamlıyoruz. Faşist sömürgeci Türk devletinden ve onun katil sürülerinden hesap soracağımızı yineliyoruz.


Taylan Kutlar (Adil Yıldırım) Yoldaş;

 

Taylan Kutlar yoldaş, İstanbul'un varoşlarında mücadeleye başladığı devrimci yaşamının 10 yılını faşist rejimin hapishanelerinde geçirdi. Uzun hapishane yaşamı Taylan yoldaşın devrimci heyecanını, tutkusunu, düşmana hesap sorma bilincini ve cesaretini biledi. Özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz tereddütsüzce yüzünü özgür alanlara çevirdi. MLKP Hüseyin Demircioğlu Akademisinde teorik, politik, örgütsel ve askeri eğitimlerden geçtikten sonra ağır silahlarda uzmanlık eğitimi aldı.


Taylan Kutlar yoldaş Ağustos 2012'de bir grup yoldaşıyla birlikte Rojava'ya geçti. Heyecanla, tutkuyla, coşkuyla Rojava devrimine katıldı. Derik, Rımelan ve Tılkoçer'de yürütülen tüm cephe savaşlarında aktif yer aldı. Köylerin, kasabaların, ilçelerin, petrol ve gaz tesislerinin özgürleştirilmesinde doğrudan uzman bir savaşçı olarak görevlerini cesurca yerine getirdi. Havan ve doçka silahlarını etkin kullandı. Cephelerdeki mevzilerin düşman tarafından kuşatılması ve baskına uğraması süreçlerinde yoldaşlarıyla birlikte cesurca savaştı. Mevzileri asla terk etmedi. Düşmanın almasına izin vermedi. Partisini savaş cephesinde en iyi şekilde temsil etti.


Sınır hattının korunmasında ve gümrük çalışmasında da görev aldı. Miktarı yüksek paraların dolaştığı, malların ticaretinin yapıldığı bu çalışmada asla bir yanlışı olmadı. Sade ve doğal devrimci bir yaşamın gereklerine göre davrandı. Bu görevde de anlı ak çıkmayı başardı. Sınırdaki çatışmalarda yine savaşçı kimliği ile öne çıktı. MLKP'nin Rojava'daki komünist militan çizgisinin pratik öncü bir militanı olarak tanındı.

 

Taylan Kutlar yoldaş Ekim 2014 ortalarında yüz yılın direniş savaşında yerini almak üzere Şehit Sarya ile birlikte herhangi küçük bir tereddüt göstermeden Kobane'ye geçti. Faşist sömürgeci Türk devletinin desteği ile Kobane'ye saldıran İŞİD'e karşı sokak sokak, ev ev, oda oda göğüs göğüse yürütülen savaşta da militanca yerini aldı. Kendini asla sakınmadı. Kobane'deki MLKP savaşçılarının komutanlığını yaptı. MLKP'nin militan savaşçı çizgisini, militan savaşçı duruşuyla en yükseğe taşıdı. Kobane özgürleşene kadar bu görevi başarıyla yerine getirdi.


Şehit düştüğünde, MLKP/FESK Dersim Kır Gerilla Birliğinin komutanıydı Taylan Kutlar yoldaş. Sömürgeci faşist Türk ordusunun psikolojik savaş eşliğinde yüksek teknikle Dersim'de yürüttüğü savaşa karşı yoldaşlarıyla birlikte baş eğmez bir direniş ortaya koydu. Aralık 2018 kışında, MLKP Kürdistan FESK Kır Gerilla Birliğinin tek başına üstlendiği mağaraya sömürgeci faşist Türk ordusunun saldırısı oldu. Taylan Kutlar yoldaşın komutasında, birlikte şehit düştüğü Hıdır Çallı yoldaş ve diğer FESK Kır Gerilla Birliğinin savaşçıları büyük bir direniş ortaya koydular. Mağaranın içinde keleşleriyle, el bombalarıyla, B-7 ile tam dokuz gün süren çatışmada düşmana en az iki ölü ve çok sayıda yaralı verdirerek başları dik çıkmayı başardılar.

Asla teslim olmadı!

Savaşarak şehit düştü!


Kürdistan'ın Rojava'sı ve Dersim'i; Türkiye'nin İstanbul varoşları; üyesi olduğu MLKP'den yoldaşları bu kahraman komünist savaşçıyı asla unutmayacaktır, unutturmayacaktır!

 

Hıdır Çallı (Özkan Aslan) Yoldaş:

 

İstanbul'da başladığı devrimci çalışmaya Rojava'da Kobane, Siluk ve Gıre Spi'de, Başur Kürdistan'ında Şengal'de ve en son Kuzey Kürdistan'ın Dersim'inde gerilla olarak sürdürdü.

Sömürgeci faşist Türk devletinin desteğiyle Kobane'yi işgal etmek isteyen İŞİD'le savaşmak için 2014'de İstanbul'dan Kobane'ye geçti. Kora kor bir savaşın içine hesapsızca girdi. Onur, adalet ve özgürlük için savaşan ve şehit düşen kahramanlarla yan yana savaştı. Kobane savaşında Özkan yoldaş cesur savaşçı kimliği ile öne çıktı, tanındı.

2015 baharında Cizir kantonuna geçti. Şehit Serkan Tabur'unun bir savaşçısı olarak, Şehit Rubar hamlesinde yerini aldı. Mebruka, Siluk, Gire Spi'yi özgüleştirme, devrimi Arap halklarının yaşam alanlarına doğru genişletme hamlesinde cephede ve yine en önde görev üstlendi. Yoldaşların güven içinde birlikte savaşmakta tereddüt etmedikleri bir yoldaştı Özkan yoldaş.

Şengal'ın ve Ezidi halkının savunmasında da görev aldı. Partisi MLKP'nin Dersim'e kır gerilla birliği çıkardığını öğrendikten sonra kendi topraklarına bir savaşçı olarak gitti.

Hıdır Çallı yoldaş, Aralık 2018 kış üstlenmesini yaptıkları mağaranın düşman tarafında basılmak istenmesi karşısında silahı, iradesi ve onuruyla büyük bir direnişin öncü savaşçısı oldu. Ne üslerini ne onurlarını ne de şehitlerden devraldıkları direniş çizgilerini asla teslim etmediler. Düşmana kayıp verdirerek geri çekilmelerini sağladılar.

Onlar, ezilen ve sömürülen halkların özgürlüğü için çıktıkları bu yolda savaşarak şehit düştüler.

Onlar, destansı bir miras bıraktılar halklara. Hıdır Çallı ve Taylan Kutlar yoldaşlar ezilen halklara, devrimcilere, komünistlere böyle onurlu, direngen, militan savaşçı bir tarih devrettiler.
Rojava halkı Adil'ini ve Özkan'ını Dersim'de şehit verdi. Rojava ve Kuzey Suriye halkının da başı sağ olsun.

Şehitlerimizin bizlere devrettiği onur ve özgürlük bayrağını en yüksekte tutacağımıza, sosyalizm ve komünizm düşlerini gerçek kılana kadar savaşı sürdüreceğimize ailelerine, dostlarına ve tüm sevenlerine bir kez daha söz veriyoruz.

SİCİL BİLGİLERİ

Parti Adı: Adil Yıldırım
Adı Soyadı: Taylan Kutlar
Anne Adı: Sultan
Baba Adı: Battal
Doğum Tarihi: 14.06.1980
Doğum Yeri: Malatya/Arguvan
Şehadet Tarihi: 10 Temmuz 2019

Parti Adı:
Özkan Aslan
Adı soyadı: Hıdır Çallı
Anne Adı: Makbule
Baba Adı: Ali
Doğum Tarihi: 14.08.1983
Doğum Yeri: Dersim
Şehadet Tarihi: 10 Temmuz 2019