Dersim’de Faşist Türk Devletin Yürüttüğü Kirli Savaşını Durduralım
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

 Sömürgeci Türk Devleti‘nin Kürt halkı ve Kürdistan coğrafyası üzerinde yürüttüğü kirli savaş, faşist diktatör Erdoğan rejimiyle birlikte, tüm bir yaşamın yok edilmesini hedef alan bir barbarlığa bürünmüş durumda.

Yaklaşık 1 aydır Türkiye Cumhuriyet‘inin resmi sınırları içersinde yer alan Kuzey Kürdistan‘ın Dersim coğrafyasında, gerilla güçlerine karşı askeri operasyonlar adı altında Türk ordusuna ait uçak ve helikopterle bilinçli olarak başlatılan orman yangınlar devam ediyor. Kuruluşundan itibaren başta onurlu Dersim halkı olmak üzere, Kuzey Kürdistan halklarını Türkleştirme politikalarıyla kimliksizleştirme, diz çöktürmeye ve sistematik olarak gerçekleştirdiği katliamlarla bölgeyi insansızlaştırmaya çalışan sömürgeci Türk devleti, ulus devlet sınırları içersinde saydığı Dersim coğrafyasının güzelim ormanları ve doğal yaşamıyla birlikte topyekün kül olmasına karşı herhangi bir müdahale etmek şöyle dursun, bölge halkının gün be gün yayılan yangınları söndürme faaliyetlerini engellemek için elinden gelen tüm çabayı sarfediyor. Tüm yasaklama ve baskılara rağmen bölge halklarının seferberliğiyle bir kez söndürüldükten sonra tekrar başlatılan yangınlar sonucunda bu zamana kadar on binlerce hektarlık ormanlık alan, içersinde barındırdığı binlerce çeşit canlı türüyle birlikte kül olmuş, yüzyıllardır özgür Dersim dağlarının korumasında bulunan Aleviler için kutsal olan mekanlar, ibadet yerleri, mezarlıklarla birlikte yerle bir edilmiş durumdadır.

Kuşkusuz, Dersim‘in topyekün kuşatma altına alınıp, özgür dağlarının bombardıman altında tutulmasının esas amacı, Türkiye & Kürdistan birleşik devrimi çatısı altında sömürgeci faşist diktatörlüğe karşı özgürlük ve sosyalizm mücadelesi yürüten gerilla güçlerinde ete kemiğe bürünen direniş ruhu, kültürü ve hafızasını ortadan kaldırmaktır.

Ancak bu zamana kadar sıkıyönetim, sokağa çıkma yasakları, temel yaşam malzemelerine ambargo, baskı, gözaltı ve sistematik işkenceyle birlikte şimdi de yangınlarla birlikte tüm bir yaşamı hedef alan sömürgeci faşist Erdoğan diktatötlüğü, tarihsel hakikate karşı açtığı bu savaşta yenilgiye mahkumdur.

Dersim'in her karış toprağına sinmiş olan bu direniş mirasını sırtlayan özgürlük savaşçıları başta olmak üzere Dersim'in onurlu halkı, ormanları, dereleri, pınarları, dağ geyikleri, kuşları, böcekleri bu katliamcı barbar zihniyete karşı direncek ve diz çökmeyecektir.


Bütün Dünya Devrimci, İlerici ve Demokratları Dersim‘de orman yangınlarla dışa vuran topyekun imha savaşına karşı durmaya, direnişe güç katma ve dayanışmaya çağrıyoruz.