Delal Amed Ve 12 Yoldaşı Kavgamızda Yaşıyor!
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

MLKP Komünist Kadın Örgütü / Açıklama No: 10

 

Delal Amed Ve 12 Yoldaşı Kavgamızda Yaşıyor! 

 

 Aralarında PKK Yürütme Konseyi üyesi Hülya Eroğlu, parti adıyla Delal Amed yoldaşın da bulunduğu 8'i kadın 13 gerilla, Botan'ın Besta bölgesinde, inkarcı sömürgeciliğin faşist ordusuyla girdikleri canfeda bir çarpışmanın ardından ölümsüzleştiler.
Delal Amed, çeyrek asırlık kavga yaşamında kadın özneleşmesi ve kadın komutanlaşmasının öncü militanlarından biri oldu. Kürt ulusunun ve Kürt kadınlarının özgürlüğüne, kurtuluşuna adanmış ömrü boyunca mücadelenin pek çok alanında savaşçı ve komutan olarak kafasıyla, yüreğiyle ve silahıyla yer aldı. Onun erkek egemen sömürgeci faşizm karşısındaki boyun eğmez duruşu, YJA-Star komutanlığından akademiler komutanlığına dek, örgütsel, siyasi, teorik, askeri bakımdan bütünlüklü ve iddialı pratiği, tüm kadınlar için bir özgürleşme ve önderleşme örneğidir.
Delal Amed, temas etme imkanı bulunan her durumda kuvvetlerimiz, özellikle de kadın yoldaşlarımız için deneyimleriyle ilham kaynağı olmuş, yalınlığı, kibirden uzaklığı, eşit ilişkiler kuruşu, dayanışmacı, içten ilişki tarzıyla en sıcak kızkardeşçe paylaşımların yoldaşı olmuştur.
Faşist politik islamcı saray cuntası, tüm imkanlarını seferber ederek saldırdığı Kürdistan gerillalarını yenilgiye uğratamıyor, uğratamayacak. Kürt halkının iradesini teslim alamıyor, alamayacak. Kürt kadınları, bu görkemli direnişin en ön saflarında yer almaya devam ediyor. Delal Amed'in, yine uzun yıllarını Kürdistan'ın, Kürt halkının ve Kürt kadınlarının özgürlüğü için mücadeleye adamış, YJA-Star komutanlarından Aze Malazgirt'in, kadın gerillalar Dicle Erdem, Ronahi Amed, Viyan Ruken, Viyan Mazlum, Zozan Herekol ve Zozan Cudi'nin şahsında, katledilen 13 gerillanın direnişi bu başeğmez iradenin yeni bir ilanıdır.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü'nün ön günlerindeki bu direniş, kadınların erkek egemen düzen karşısında çaresiz olmadığını, ancak, özgürleşmiş bir kadın gerçeğine yürünecek yolun da bedellerle dolu olduğunu bir kez daha gösterdi. MLKP-KKÖ'lü kadınlar olarak bu bedelleri tereddütsüzce göğüsleyecek, kadınların, Kürt halkımızın, işçi sınıfının ve ezilenlerin özgürlüğüne dövüşe dövüşe yürüyeceğiz.
Delal Amed şahsında 13'lerin kavgası kavgamız, ölümsüzlükleri zafer andımızdır.

 

Şan Olsun Boyun Eğmez Gerillaya!
Kahrolsun Kadın Düşmanı Faşist İnkarcı Sömürgecilik!
Yaşasın Kadın Devrimi! Yaşasın Sosyalizm!

 

20 Kasım 2017


MLKP Kadın Önderliği