Sakine, Fidan, Leyla...Ölümsüzlük Abideleri
Share on Facebook Share on Twitter
 
Diğer yazılar
 

 

9 Ocak 2018 / MLKP Kürdistan / Açiklama


Boyun Eğmeyen Kürt Kadınını Yenemezsiniz


PKK'nin kurucu ve önder kadrolarından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketinden Leyla Şaylemez'i katledilişlerinin 6. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.
Paris katliamı politik islamcı faşist AKP ve onun diktatörü Erdoğan'ın MİT eliyle gerçekleştirdikleri bir devlet katliamıdır. Paris katliamı Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'la "çözüm süreci" adı altında görüşmeler yürütülürken gerçekleştirilen hain bir komplodur. İmralı görüşme heyetinde yer alan MİT yetkilisi Sabahattin Asal'ın katil Ömer Güney ile katliamı doğrudan planlayanlardan biri olduğu sonradan açığa çıkmıştır. Bu katliamla hem Kürt ulusuna hem de onun önderi Abdullah Öcalan'a gözdağı verilmek istenmiştir. Sömürgeci faşist Türk devleti ve AKP/MHP koalisyonu komplonun ardından İmralı tecritini derinleştirerek, Kürt iradesinden intikam almaya yönelmiştir.
Sömürgecilik Tarihi Soykırımlar Tarihidir
Faşist sömürgeci Türk devletinin tarihi Kürt halkına karşı katliamlar tarihidir. Alişerleri, Seyid Rızaları katleden ve sayısız isyanı katliamlarla bastıran aynı devlet, aynı ideoloji, aynı zihniyettir. Doksanlı yılların başında on binlerce Kürt katledilmiş, dört bin köy yakılıp yıkılmış, milyonarca Kürt sürgün edilmiştir. Roboski katliamı hafızlardaki tazeliğini hala korumaktadır. Bütün bu katliamlar tarihi AKP'de ve onun faşist şefi Erdoğan'da somutlaşmaktadır şimdi.
Paris'te üç devrimci Kürt kadının katledilmesi faşist Türk devletinin soykırım tarihinin devamı niteliğindedir. Bu konuda bir devamlılık söz konusudur. Nitekim, faşist Türk devletinin katliamlar tarihinin son halkalarından birisi de Efrin işgalidir. İşgalciler Efrinde yüzlerce Kürdü katletmiş, on binlercesini de sürgün edilmiştir. Yerleri-yurtları talan edilmiş, yağmalanmış ve politik islamcı faşist çetelere peşkeş çekilmiştir.
Aynı işgaciler, şimdi bütün bir Rojava ve Kuzey Suriye devrimini hedeflemekte, soykırımlar tarihine yeni ve kanlı bir safya eklemeye çalışmaktadır.
İşgalci Türk devletinin, onbinlerce asker ve çete sürüsüyle kuşattığı Rojava ve Kuzey Suriye halkları, Sakinelerin, Fidanların, Leylaların izinden yürüyerek, Arinden Sibele, Destan'dan Awesta'ya, kadın öncülüğünde büyük bir direniş tarihi yazacaktır. Çünkü izinden yürüdükleri tüm ölümsüzlerin tarihsel devamcıları, şimdi direniş barikatlarında, zindan direnişlerinde ve özgür dağlarda yeni bir yaşam kurma yolunda yürümektedir.
Sakine, Fidan ve Leylaların İzinden
Sömürgeciliğin katlederek tüm Kürt toplumuna, özellikle de kadınlarına vermeyi amaçladığı mesaj korku olsa da, Sakinelerden geriye kalan cesarettir, umuttur, hesap sorma iradesidir. Çünkü Sakine Cansız bir direniş abidesi, ölümsüzleşen tarihtir. Dağlardan, zindanlara bitmeyen bir kavgadır. İsyan ateşidir. Zapt edilmez bir ruh, boyun eğmez bir baştır. Amed zindanlarında düşmanın yüzüne tüküren cesaret çiçeğidir. O, birlikte ölümsüzleştiği kadın yoldaşları, Cizre, Nusaybin, Sur barikatlarının ve mor dağların ölümsüz kadın gerillaları özgür Kürt kadın kimliğinin temsilcileridir. Yaşamları ve eylemleri yol göstericidir. Şimdilerde zindanlarda tecrit zulmüne karşı en önde yürüyen Leyla Güvenler, onların izinden yürümektedir.
Faşist Türk devletinin Kürt ulusuna, Türkiye halkalarına, emekçilerine, devrimcilere, kadınlara dayattığı teslimiyeti Sakine Cansız ve tüm devrim şehitlerinin direniş çizgisini kuşanarak boşa çıkartacağız.
Dört parça Kürdistan'da, sömürgeciliğe, zulme, baskılara, tecrite, işgale ve her türden devlet terörüne karşı, ölümsüz şehitlerin izinden yürüyerek faşizmi yeneceğiz!

9 Ocak 2019
MLKP/Kurdistan

 

p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 10); line-height: 120%; text-align: left; }p.western { font-family: "Liberation Serif", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Lohit Hindi"; font-size: 12pt; }